Vi hafva glada konferensdagar hos Strandflickorna!

I över 30 år har vi välkomnat glada konferensgäster till oss vid havet i Lysekil. Idag kan vi stoltsera med 3 vackra sekelskiftesvillor. Konferera i vår härliga Gula Villa med kakelugn, glasveranda och härligt lantkök eller välj vår alldeles spektakulära Havsateljé som står på träpålar ut i havet.

Grosshandlarens Grannlåt och Guldknappar

Det var bara hundra år sedan grosshandlarna med sina runda magar satt på sina groggverandor i Lysekil. Kostym och väst med guldknappar, blanka skor – och en nykokt kräfta i handen när solen sakta gick ner över Gullmarsfjorden.
En annan tid – men känslan finns kvar.

Gula Villan, byggd år 1897 av mamsell Henrika Widemark, bär ännu på historiens charm. Med sina snickarglädjeverandor, välvda dörrposter, glasverandor och ett vackert torn som blickar ut över havet, är villan en levande hyllning till det förra seklet.
Här möts ni i rum där det knarrar hemtrevligt i golven och där kvällsljuset dansar över väggar som sett många skratt, samtal och skålande glas. Den genuina atmosfären ger er konferens en unik inramning – långt från standardiserade möteslokaler.
Vill ni addera en dos sekelskiftesromantik till er konferens? Då är Gula Villan mer än bara ett hus. Det är en upplevelse!

Välkommen att konferera i en annan tid.

Läs mer om våra konferenslokaler

Hedvigs Havsnära Händelser

Hos Strandflickorna får ni en konferensupplevelse utöver det vanliga!

Vi erbjuder kaffe & gofika, hemlagad lunch, smakrika middagar och salta bad.
Kombinera effektiva möten med upplevelser som kajakpaddling längs kusten, vackra vandringar på Stångehuvud, besök på Havets Hus eller aktiviteter med lokala aktörer som Choklad i Väst och Nyfjäll Destilleri.

Här möts ni i en miljö där energin stiger, stressen sjunker – och skratten får ta plats.

Välkommen till havets helande verkan!

Läs mer om konferensaktiviteter

Stenhuggarens Solida Samankomst

Stensäker konferens hos Strandflickorna – precis som graniten i Lysekil!

Du bor i några av våra vackra villor, endast ett stenkast från havet – med havsluft utanför dörren och Bohusläns lugn i väggarna.

Tips! Ta en granitpromenad i Stångehuvud
Lysekil är hugget i granit – bokstavligen. Stenhuggarna satte staden på kartan, kyrkan är byggd av granit, och den vackraste rosa bohusgraniten hittar du i naturreservatet Stångehuvud.
När du passerar den ståtliga Curmans villa, tänk på att det faktiskt var fru Calla Curman som räddade hela området från skövling. (Även om hennes make, badläkaren Carl Curman, var den som blev berömd.)
Välkommen till en stabil, stilig och stensäker konferens – i granitens rike.

Ring och boka din konferens idag med Birgitta, vår konferensbokerska, på tel 0523-797 52 eller maila konferens@strandflickorna.se

Skicka förfrågan



    ANKOMST *

    AVFÄRD *


    Jag godkänner att mina uppgifter sparas för att fullfölja syftet med kontakten.

    Dina kakor, ditt val!

    Vi använder cookies för att ge dig anpassat innehåll och en bättre upplevelse på vår webbplats. Genom att acceptera bekräftar du att du samtycker till vår användning av kakor.

    Nödvändiga

    Dessa kakor är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera på ett korrekt sätt och går därför ej att stänga av. De används vanligtvis endast när du använder en funktion på webbplatsen som behöver ett svar, exempelvis när du ställer in kakor eller fyller i ett formulär.

    Analys & statistik

    Dessa kakor sätts från tex. Google Analytics för att ger oss information om hur vår webbplats används och ge oss möjlighet att förbättra den och liknande funktioner.