Det var en gång… en Julefröjd hos Strandflickorna i Lysekil.
Hos oss ser julen lite annorlunda ut. Istället för det klassiska julbordet dukar vi upp vår egen Julefröjd. Här möter julens smaker lekfullhet och sagolika upptåg som tillsammans skapar Strandflickornas alldeles egna julsaga.
Varje år klär vi vår Julefröjd i en ny skrud som sätter tonen för både maten, dukningen och stämningen. Och i år har turen kommit till en av sagovärldens allra största berättare, nämligen H.C. Andersen.
Under kvällen möter vi Tummelisa och Prinsessan på ärten, tar oss ner under havsytan till Den lilla Havsfuen och följer Den fula ankungen på vägen mot något alldeles vackert. Sedan färdas vi vidare in i Snödrottningens gnistrande vinterrike och låter De vilda svanarna sätta den sista sagolika tonen på kvällen.
För dig som söker en annorlunda julmiddag i Lysekil och Bohuslän är vår Julefröjd ett alternativ till det traditionella julbordet.
Varmt välkommen till årets julsaga – H.C. Andersens Sagoskatt.
Strandflickornas Julefröjdsmeny
Boka paketet med logi på Strandflickornas Havshotell
Boka paketet med logi på Husen vid havet
Boka paketet med logi i Annex Gula Villan
Boka paketet med logi i Annex Strandvillan
Det går också bra at slå oss en signal på tel: 0523-79750 så hjälper vi dig med din bokning!
Strandflickornas Julefröjd serveras 27 november – 19 december 2026.











